Czy recenzje w 2023 roku są jeszcze istotne?

Czas na przeczytanie: 6,8 minuty

Jak duży wpływ mogą mieć recenzje wystawiane przez odbiorców naszych usług i produktów? W artykule znajdziesz odpowiedzi. Dowiesz się w jaki sposób wykorzystywać opinie klientów w komunikacji oraz jakie są sposoby dotarcia do odbiorców w różnych grupach wiekowych. Poznasz także sposoby na to jak pozyskać więcej opinii i co robić gdy zdarzy się niepochlebna ocena. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego klienci zostawiają recenzje online i jakie one mają znaczenie?

Czy wiecie dlaczego właściwie klienci decydują się na pozostawienie recenzji na temat firmy, produktu lub usługi? To proste. Jako konsumenci ufamy temu, co inni klienci mówią o produkcie i szukamy właśnie takiego potwierdzenia dla naszych decyzji.

Tworząc recenzję przyczyniamy się do tego obiegu informacji i pomagamy przyszłym klientom podejmować decyzje zakupowe. Ostatecznie recenzje mogą przekonać kogoś do zakupu czegoś, co mu się podoba, lub mogą mieć odwrotny skutek i całkowicie odstraszyć od tego wyboru.

Pozytywne recenzje online są poszukiwane przez każdą firmę i nie bez powodu. Mogą:

 • zwiększyć lojalność klientów,
 • zachęcić do większych zakupów,
 • budować zaufanie i świadomość marki.

Chociaż wiele osób ma tendencję do pozostawiania recenzji bezpośrednio na stronie internetowej marki, inni szukają wsparcia w alternatywnych witrynach, takich jak Google czy Facebook. W 2021 roku 81% konsumentów korzystało z Google jako platformy recenzji lokalnych firm – więcej niż kiedykolwiek wcześniej!

Pokolenie Z i milenialsi

Dla pokolenia Z i grupy milenialsów (16-34-latkowie) recenzje online są niezwykle ważną częścią zakupów i mają ogromny wkład w podejmowanych przez nich decyzjach. Budowanie więzi z marką jest kluczowe dla tej grupy odbiorców.

Spośród wszystkich pokoleń, pokolenie Z i milenialsi zostawiają najwięcej recenzji w Internecie. Potrzebują także najwięcej czasu, aby nabrać pewności co do decyzji o zakupie. Nie tylko dokładnie sprawdzają dostępne opcje, ale pokładają duże zaufanie w opiniach innych kupujących – influencerów.

Zerknijmy na statystyki dotyczące tej grupy:

 • średnio ok. 18 minut spędzają na przeglądaniu i czytaniu recenzji przed dokonaniem zakupu,
 • większość wymaga, aby firma miała co najmniej 3 gwiazdki na 5,
 • ponad jedna trzecia ufa marce bardziej po współpracy z influencerem,
 • 91% osób w wieku 18-34 lat ufa opiniom internetowym tak samo, jak osobistym rekomendacjom.
Czy recenzje są jeszcze istotne? Twórnia
Czy recenzje są jeszcze istotne? Twórnia

Pokolenie X

W porównaniu z pokoleniem Z i millenialsami, pokolenie X (w wieku 35-55 lat) jest generalnie bardziej ufną grupą wiekową i często pomijaną bazą klientów o wysokiej wartości. Pokolenie X to regularni klienci, którzy wydają prawie tyle samo, co osoby z wyżu demograficznego, łatwiej ich pozyskać niż młodzież i są bardziej obeznani z technologią niż ich starsi koledzy.

Oto kilka ważnych statystyk recenzji, które powinieneś znać o Pokoleniu X:

 • pokolenie X spędza średnio 13 minut na czytaniu recenzji przed zakupem,
 • 40% publikuje recenzje z telefonu,
 • oczekują zobaczyć więcej filmów o produktach niż jakakolwiek inna generacja,
 • 46% populacji pokolenia X codziennie bada lokalne firmy.

Baby Boomers

Boomersi (powyżej 55 roku życia) to najbardziej lojalni i godni zaufania klienci, którzy przywiązują mniejszą wagę do recenzji online, a większy nacisk kładą na markę jako całość. To pokolenie nie przegląda stron internetowych tak często jak młodsze pokolenia i robi mniej zakupów online. W końcu osoby z wyżu demograficznego mają zwykle nieco mniejsze doświadczenie w Internecie i preferują tradycyjne metody marketingowe. Ale średnio wydają więcej na każdą transakcję, dlatego ważne jest, aby wykorzystać ten rynek.

Zobacz poniżej niektóre statystyki recenzji online dotyczące osób z tego pokolenia:

  • spędzają mniej niż 10 minut na czytaniu recenzji przed zakupem,
  • 7% osób z tego pokolenia byłoby w stanie sprawdzić usługi/produkty firmy z 1-2 gwiazdkami w ocenach,
  • 48% oczekuje co najmniej 4 gwiazdek przed zakupem od firmy,
  • 4 na 5 osób wie, kim jest influencer.
Czy recenzje są jeszcze istotne? Pokolenie X
Czy recenzje są jeszcze istotne? Pokolenie baby boomers

Co więc możesz zrobić, aby pozyskać więcej recenzji online?

Zachęć swoich klientów – Ludzie uwielbiają nagrody — pomyśl o nagrodach, specjalnych kodach rabatowych, punktach lub spersonalizowanych smakołykach.

Ułatw wystawianie recenzji – Jednym z najważniejszych sposobów zachęcania do większej liczby recenzji jest ułatwienie klientom dzielenia się opiniami online. Większość narzędzi do tworzenia witryn ma przydatne elementy recenzji lub formularze kontaktowe, które można dodać do swoich stron, a także istnieje wiele narzędzi zapewniających optymalizację witryny do użytku mobilnego. Nie zapomnij także o możliwościach zbierania recenzji jakie dają media społecznościowe.

Użyj marketingu e-mailowego – Inną strategią, której możesz użyć, aby zachęcić do większej liczby recenzji, jest wysyłanie wiadomości do klientów po dokonaniu przez nich zakupu. Jest to nie tylko świetny sposób przypominania klientom o Twojej firmie ale również narzędzie do proszenia o opinie na temat produktu lub ogólnego doświadczenia klienta.

Współpracuj ze swoimi odbiorcami – 89% klientów czyta, w jaki sposób firma reaguje na recenzje, a konsumenci częściej korzystają z usług firmy, która wchodzi w interakcję z odbiorcami. Z drugiej strony 57% konsumentów uważało, że gdyby w ogóle nie odpowiadali na recenzje, zniechęciłoby ich do kupowania od firmy, więc kontakt z odbiorcami powinien być kluczowym elementem Twojej strategii komunikacji. Zadawaj odpowiednie pytania, inicjuj rozmowy i regularnie wchodź w interakcje z odbiorcami.

Zachęcając do wystawiania recenzji masz nadzieję, że zostawią pozytywne opinie, ale negatywne recenzje są nieuniknione i nie należy ich lekceważyć. W końcu chcesz być marką godną zaufania. 🙂

Jeśli szukasz wsparcia w zakresie komunikacji z klientami to możesz na nas liczyć. My w TWÓRNI pomożemy także Tobie znaleźć właściwe rozwiązania. Wiemy jak pokazać Twoją firmę #zpiekniejszejstrony.

Co u nas nowego?

6 powodów dla których ludzie nie obserwują Cię w mediach społecznościowych

Social media, Agencja marketingowa|

Media społecznościowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Wielu z nas aktywnie korzysta z różnych platform, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, aby dzielić się swoimi pasjami, osiągnięciami, pomysłami i zawierać nowe znajomości. Jednak zdarza się, że mimo naszych starań nie zyskujemy wystarczającej liczby obserwujących. Poznaj 6 powodów dlaczego tak się dzieje.

Przejdź do góry