Komunikacja marketingowa dla pokoleń X,Y,Z
Czas na przeczytanie: 7 minuty
Lubimy klasyfikować ludzi. Dzielimy populację ze względu na wiek, poglądy, a także zjawiska kulturowe, które nas ukształtowały. Nie trudno zauważyć różnice, które dzielą nas od członków rodziny, czy znajomych – i tych młodszych, i tych starszych. Nie powinniśmy być zaskoczeni, że w wielu kwestiach nasze spostrzeżenia są rozbieżne. Właśnie dlatego, aby komunikacja marketingowa przynosiła zamierzone rezultaty, musimy bliżej przyjrzeć się naszym klientom, zrozumieć ich potrzeby i poznać jako grupy odbiorców. W tym przypadku klasyfikacja klientów ze względu na wiek jest niezwykle przydatna, a tym bardziej zrozumienie różnic między najaktywniejszymi generacjami na rynku pracy, czyli pokoleniem X, Y i Z.
Pokolenie X, czyli połączenie tradycji i technologii
Pokolenie X to osoby urodzone między rokiem 1965-1980. W Polsce często określa się je jako pokolenie PRL-u, ponieważ żyli w czasach, kiedy w sklepach brakowało produktów, a żywność była na kartki, dzięki czemu nauczeni są oni oszczędności. Pokolenie X wychowało się w czasach intensywnego rozwoju technologicznego. To właśnie w latach ich młodości powstały pierwsze kanały telewizyjne i telefony. Jest to era komputerów, pierwszych e-maili oraz sms-ów.
Czego oczekuje Generacja Y?
- Potrzebują porozumiewać się za pomocą krótkich i przejrzystych komunikatów.
- Konstruktywny feedback jest dla nich bardzo ważny.
- Mimo korzystania z wyszukiwarek i mediów społecznościowych, chętnie odbierają informację z tradycyjnych kanałów komunikacji.
- Work-life balance, mocno oddzielają życie zawodowe od prywatnego.
Komunikacja marketingowa z osobami z pokolenia X, czyli najskuteczniejsze metody i kanały:
Programy lojalnościowe oraz kupony i zniżki – cechą charakterystyczną pokolenia X jest oszczędność, dlatego chętnie korzystają z różnego rodzaju zniżek oraz programów, które umożliwiają im oszczędzanie pieniędzy.
Reklamy na stronach internetowych, w social mediach oraz pop-up – osoby z tej generacji są dużo bardziej podatni na reklamy znajdujące się na stronach internetowych czy Facebooku. Zdecydowanie częściej klikają okna reklam wyskakujące na stronie
Ulotki reklamowe – osoby z pokolenia X cenią sobie tradycję, dlatego też dobrym rozwiązaniem będą klasyczne kanały komunikacji.
E-mail marketing – ich głównym kanałem komunikacji jest poczta mailowa, może być to bardzo skuteczna forma reklamy, szczególnie jeśli wiadomość będzie zawierać ciekawą dla nich ofertę lub promocję.
Pokolenie Y, czyli w pogoni za technologią
Pokolenie Y to tak zwani millenialsi. Jest to generacja urodzona w latach 1981-1996. Mówi się o nich, że są pokoleniem cyfrowym lub następną generacją. Są to ludzie, którzy dzieciństwo i młodość spędzili w okresie gwałtownego rozwoju technologii- Internetu i mediów społecznościowych. Komputery oraz telefony komórkowe stały się powszechnie dostępne, a owa generacja z nimi dorastała. Pokolenie Y wychowało się w wolnym państwie, dlatego nie wyobrażają sobie życia, w którym ich swoboda oraz zdanie mogłoby być ograniczone.
Czego oczekuje Generacja Y?
- Pragną sprawnej i efektywnej komunikacji, dlatego posługują się pocztą elektroniczną oraz używają social mediów takich jak Facebook, Twitter, czy LinkedIn.
- Potrzebują być zauważalni i móc wyrazić swoje zdanie.
- Poświęcają 12 sekund komunikatom, dlatego potrzebują informacji krótkiej, ale treściwej.
Komunikacja marketingowa z osobami z pokolenia Y, czyli najskuteczniejsze metody i kanały:
Podcasty, blogi i video – osoby z pokolenia Y są głównymi odbiorcami treści nagrywanych. Poświęcają więcej czasu na oglądanie interesujących ich materiałów w formie video i audio, aby dokonać zakupu produktu lub usługi z uzasadniona treścią.
Newslettery – millenialsi w przeciwieństwie do pokolenia X nie przepadają za reklamami wysyłanymi za pomocą poczty elektronicznej, natomiast chętnie zapisują się newslettery. Jeśli stwierdzą, że marka, która ich interesuje oferuje wartościowe treści chętniej dokonają oni zakupu.
Reklamy w social mediach – osoby z tego pokolenia.
Opiniotwórcze media – pokolenie Y przed zakupem produktów, sprawdza opinie na temat danego przedmiotu lub usługi w internecie. Millenialsi najczęściej szukają ocen na Facebooku lub Google, a także na forach internetowych.
Pokolenie Z, czyli świat zamknięty w smartfonie
Pokolenie Z są to osoby urodzone między 1997, a 2012 rokiem. Jest to generacja, która od urodzenia ma nieograniczony dostęp do technologii. Nie znają świata, w którym nie było smartfonów, Internetu oraz social mediów. Ma to znaczący wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Czują oni silną presję budowania swojego wizerunku na różnych stronach internetowych.
Czego oczekuje Generacja Z?
- Nie lubią fałszu, dlatego nie zainteresują ich opłacane reklamy, pragną autentyczności.
- Potrzebują ciągłego rozwoju i kreatywności.
- Korzystają najczęściej ze smartfonów, dlatego potrzebują, aby strona internetowa była pod nie dostosowana.
- Pokolenie Z jest wychowywane w czasach rosnącej świadomości ekologicznej, dlatego będzie wybierała marki, które są zainteresowane kwestiami ekologii.
Komunikacja marketingowa z osobami z pokolenia Z, czyli najskuteczniejsze metody i kanały:
Influencer marketing – osoby pokolenia Z sugerują się opinią znanych YouTuberów i Influencerów. Są grupą, która jest bardzo podatna na sugestie i dobre opinie osób znanych. Szczególnie tych którym ufają i lubią oglądać.
Reklamy w social mediach – dynamiczne i ciekawe reklamy są w stanie przyciągnąć uwagę pokolenia Z, jednak powinny być one krótkie i konkretne, ponieważ wymagające treści nie przyciągną ich uwagi.
Eventy – pokolenie Z uwielbia wydarzenia kulturowe, a szczególnie te, które wpisują się w ich upodobania i pasje. Chętnie uczestniczą w takich przedsięwzięciach i dokonują tak zakupów.
Jawna reklama – osoby te szybko odwrócą swoją uwagę od reklamy, która będzie nieszczera. Nie interesują je opłacane współpracę. Firmy muszą działać w dobrej wierze i posiadać jasny przekaz.
Każda z generacji w inny sposób wykorzystuje technologie oraz social media. Korzystają z innych kanałów i oczekują czegoś innego od marki, z której usług chcą skorzystać, dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja z przedstawicielami poszczególnych grup klientów.
Materiał przygotowała Aleksandra Wawrzyńczak
Co u nas nowego?
6 powodów dla których ludzie nie obserwują Cię w mediach społecznościowych
Media społecznościowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Wielu z nas aktywnie korzysta z różnych platform, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, aby dzielić się swoimi pasjami, osiągnięciami, pomysłami i zawierać nowe znajomości. Jednak zdarza się, że mimo naszych starań nie zyskujemy wystarczającej liczby obserwujących. Poznaj 6 powodów dlaczego tak się dzieje.
Aktualne wymiary grafik socjal media [maj 2023]
Chcesz, aby Twoje grafiki w social mediach wyglądały profesjonalnie i przyciągały uwagę? Poznaj ich aktualne wymiary!
Kalendarz świąt w czerwcu
Czerwiec to miesiąc, który oferuje wiele okazji do twórczego i efektywnego marketingu. Wykorzystaj wszystkie okazje, aby zwiększyć świadomość marki, pozyskać nowych klientów i utrzymać lojalność istniejących. Sprawdź kalendarz świąt w czerwcu i nie przegap żadnej okazji do promowania biznesu!