Komunikacja na LinkedIn

Czas na przeczytanie: 5,7 minuty

Jak wskazuje sam LinkedIn, w 2022 roku odnotowano rekordowy wzrost zaangażowania użytkowników – aż o 22% w stosunku do roku poprzedniego. Równolegle z rozwojem rynku pracy oraz poszerzeniu skali pracy online, portal nadal się rozwija i dla wielu rekruterów pozostaje kluczowym narzędziem dla pozyskiwania pracowników. W związku z tym warto na LinkedIn prowadzić komunikację marki. Jak to robić w 2023 roku? Oto kilka wskazówek.

W minionym roku LinkedIn wprowadził wiele nowych rozwiązań dla jeszcze sprawniejszej i bardziej różnorodnej komunikacji. Powstały między innymi narzędzia dla kont w trybie twórcy oraz nowe opcje ułatwiające spotkania online i rozbudowywanie sieci kontaktów.

Sztuczna inteligencja

LinkedIn uruchomił nową funkcję Collaborative Articles, wykorzystującą sztuczną inteligencję, która mają inicjować konwersację między użytkownikami. Jej zadaniem jest w tym przypadku rozpoczęcie dyskusji, poprzez stworzenie wpisu na dany temat. Następnym krokiem jest znalezienie ekspertów w konkretnej dziedzinie, przy użyciu algorytmów serwisu. Docelowo, grono profesjonalistów ma podjąć dyskusję, dzieląc się swoimi pomysłami i poradami. W ten sposób ma powstać baza praktycznej wiedzy, opartej na latach doświadczenia ekspertów danej branży.

Zapowiadana jest także aktualizacja w której, dzięki sugestiom systemu opisy, zawierające podstawowe informacje na temat danego użytkownika, mają być bardziej przejrzyste i przyjemniejsze w odbiorze. Zadaniem sztucznej inteligencji będzie umiejętne podsumowanie najważniejszych informacji z życia użytkowników oraz stworzenie wyróżniającego się profilu.

Twórcy platformy liczą, że funkcje przyniosą wiele korzyści dla użytkowników. Czy tak będzie rzeczywiście? Czas pokaże ale warto śledzić rozwój tej funkcji i nie pozostawać w tyle.

Wpisy na LinkedIn

Posty na LinkedIn mogą być nieco dłuższe niż na Facebooku czy Twitterze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wpis wyświetlany w aplikacji mobilnej zostanie obcięty do 140 znaków.

W zakresie częstotliwości publikacji wiadomo jedno – im częściej tym lepiej. Sam LinkedIn informuję, że marki, które publikują co najmniej raz w tygodniu, uzyskują 2x większe zaangażowanie w stosunku do tych, publikujących sporadycznie. To spora różnica, warto więc zaplanować treści z wyprzedzeniem i komunikować się regularnie.

Zadbaj o partnerów

Jak wyjaśnia LinkedIn, warto pozyskać partnerów w zakresie promowania swojej marki. Takie działania przyniosą większą skuteczność, ponieważ:

„ludzie śledzą marki na LinkedIn, ale wchodzą w interakcje z ludźmi stojącymi za tymi markami. Zachęć swoich pracowników, aby stali się orędownikami i ambasadorami Twojej obecności na LinkedIn — gdy administrator publikuje posty na swojej stronie, 30% zaangażowania pochodzi od jego pracowników, którzy są 14 razy bardziej skłonni do udostępniania tych treści w porównaniu z innymi typami treści”.

Hashtagi

W ostatnich latach hashtagi stały się ważniejsze dla LinkedIn, ponieważ platforma opracowała nowe sposoby ich kategoryzacji i odkrywania. Warto skorzystać z możliwości powiązania wybranych hasztagów ze swoją marką.

Warto do publikacji dodawać także hasztagi opisujące obszar tematyczny danego wpisu. Pozwala to użytkownikom na łatwiejsze wyszukanie naszej treści a tym samym zwiększa potencjał za pozyskanie zasięgu i nowych obserwujących. LinkedIn nie określił jaka liczba hasztagów będzie najlepsza, warto zatem postawić na ich jakość – aby możliwie najlepiej określały obszar tematyczny danego wpisu.

Rodzaje publikowanych treści

Podobnie jak na wszystkich platformach społecznościowych, wideo jest najlepiej działającym typem treści. Sam LinkedIn wskazuje, że taki format generuje 5 razy większe zaangażowanie oraz 20 razy więcej udostępnień, niż jakikolwiek inny rodzaj. Transmisje na żywo generują statystycznie 24 razy większe zaangażowanie ze strony użytkowników, ale ta opcja jest nadal rozwijana i nie jest obecnie dostępna dla wszystkich kont w aplikacji.

Warto publikować posty w formie karuzeli. Ta forma pierwotnie zarezerwowana w reklamach, jest do zastosowania przez dodanie do posta dokumentu pdf. Jest on automatycznie zamieniany na karuzelę z grafikami.

Według LinkedIn najlepsze rezultaty dają

„duże, wyraźne obrazy o wysokiej rozdzielczości: jako standard zalecamy rozdzielczość 1200 x 627 pikseli”.

W ostatnim czasie LinkedIn wprowadził wiele narzędzi analitycznych z którymi warto się zapoznać. To cenna baza wiedzy o naszych odbiorcach i właśnie obserwacjami ich zachowań należy się kierować w komunikacji. Media społecznościowe nieustannie się zmieniają, żeby wykorzystywać ich potencjał należy śledzić aktualne trendy i wprowadzane przez platformy rozwiązania.

Jeśli wolisz przekazać komunikację profesjonalistom i zyskać kompleksową obsługę Social Media, to nasz doświadczony zespół jest do Twojej dyspozycji.

Moglibyśmy tu pewnie napisać, że profesjonalnie zajmiemy się Twoim marketingiem. Tylko to piszą wszyscy… A my nie chcemy być jak wszyscy i chcemy, aby Twój biznes także taki nie był. Niech Twoi klienci zobaczą to, co robisz z innej, lepszej i piękniejszej strony. Z Twórnią to możliwe! Na dobry początek zacznijmy od rozmowy, wejdźmy w relacje – napisz, zadzwoń, daj znać. To będzie krok w dobrą stronę. Sprawdź więcej na twornia.com/social-media

Co u nas nowego?

6 powodów dla których ludzie nie obserwują Cię w mediach społecznościowych

Social media, Agencja marketingowa|

Media społecznościowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Wielu z nas aktywnie korzysta z różnych platform, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, aby dzielić się swoimi pasjami, osiągnięciami, pomysłami i zawierać nowe znajomości. Jednak zdarza się, że mimo naszych starań nie zyskujemy wystarczającej liczby obserwujących. Poznaj 6 powodów dlaczego tak się dzieje.

Przejdź do góry